வால்மார்ட் போனால், மற்றோரு மார்ட் வரும்: காங்கிரஸ்

Walmart can’t meet norms, Congress says other ‘marts’ will come

அமெரிக்கா விலும் ஐரோப்பாவிலும் சில்லரை வணிகம் பல்தேசிய வியாபார நிறுவவங்களின் கட்டுப்பாட்டிற்குள் முழுமையாகக் கொண்டுவரப்பட்ட காலம் 1970 களின் ஆரம்பகாலம். இதன் பின்னர் சிறிய மற்றும் மத்திய தர வர்த்தக நிறுவனங்கள் படிப்படியாக அழிக்கப்பட்டு 2008 ஆம் ஆண்டிலிருந்து மீள முடியாத நெருக்கடிக்குள் ஐரோப்பிய அமெரிக்கா நாடுகள் அமிழ்ந்துள்ளன. மக்கள் பெரும் அவலத்திற்கு உள்ளாகியுள்ளனர்.

Walmart
Walmart

ஐரோப்பா அமெரிக்கா  போன்ற நாடுகளைப் போலன்றி வளரும் நாடுகளில் ஒன்றான இந்தியா சிறிய மற்றும் நடுத்தர வர்த்தகங்களை அழித்து மக்களை மேலும் வறுமைக்கு உட்படுத்தும் நோக்கில் வால்மார்ட் போன்ற அழிப்பு நடத்தும் பல்தேசிய நிறுவனங்களை கையைப் பிடித்து அழைத்து வந்துள்ளன. சில்லரை வணிகத்தில் இலாபமடையும் அன்னிய நிறுவனங்களின் உள்ளூர்த் தரகர்களின் நலன்களுக்காகச் செயற்படும் இந்திய அரசு மக்களை மந்தைகளாகவே கருதுகின்றது, தொலைத்தொடர்பு, காப்பீடு, பாதுகாப்பு துறைகளில் அன்னிய நேரடி முதலீடு உச்சவரம்பை மத்திய அரசு அதிகரிக்க திட்டமிட்டுள்ளது. இந்த முடிவுக்கு பல்வேறு அரசியல் கட்சிகள் எதிர்ப்பு தெரிவித்து வருகின்றன. ஆனால் காங்கிரஸ் இவ்விவகாரத்தில் எந்த ஒரு மாற்றமும் இன்றி நிலையாக உள்ளது. வால்மார்ட் போனால், மற்றோரு மார்ட் வரும் என்று காங்கிரஸ் தெரிவித்துள்ளது. ஏன் அரசு இது தொடர்பாக யோசிக்கிறது? வணிகத்திற்காக இந்த கொள்கையை அரசு மேற்கொள்ளவில்லை. திறந்த உலகில் ஒரு தேசிய கொள்கையை தான். வால்மார்ட் போனால் அது போன்று நிறைய மார்ட்டுக்கள் உள்ளன. அவை அனைத்தும் வரும் என்று காங்கிரஸ் கட்சியின் செய்தி தொடர்பாளர் ராஜ் பாப்பர் தெரிவித்துள்ளார்.

தமது சொந்த நாடுகளையே அழித்துப் பச்சடி போட்ட நிறுவனனக்களை இந்தியாவைக் கொள்ளையடிப்பதற்கு வழி திறந்துவிடும் காங்கிரஸ் இந்தக் கொள்ளையைத் தேசியக் கொள்ளை என்கிறது.

English Summary: News Courtesy – NDTV

Walmart can’t meet norms, Congress says other ‘marts’ will come

Walmart, the world’s largest retailer, today said it will not be able to meet the government’s sourcing norm of procuring 30 per cent supplies locally, saying it can at best procure 20 per cent. According to sources, company representatives had met government officials earlier this month and informed about the company’s stand. Reacting to this, Congress spokesperson Raj Babbar said: “If Walmart goes, other ‘marts’ will come. Why should the government think about it? The government has not made the policy for one business house. It’s a national policy in an open world. If Walmart has gone, more marts are there, they will come.  Ever since WalMart expressed interest in entering India after the FDI norms in the multi-brand retail sector were relaxed, its path has been riddled with controversies, the issue it has raised today is a matter for other global retailers trying to enter India too. As per the FDI policy for multi-brand retail trading, at least 30 per cent of the value of procurement of manufactured/processed products shall be sourced from Indian ‘small industries’. WalMart says it can’t do more than 20 per cent. Late last month, representatives of both foreign and domestic retail companies, including WalMart, Tesco, Carrefour, Bharti, Aditya Birla Group, Tata, Reliance and Pantaloon, among others, met Commerce and Industry Minister Anand Sharma, asking the government to tweak FDI norms in multi-brand segment, demanding that these must be made similar to those in single brand retail. As per current FDI policy in the retail sector, 30 per cent of products sold by single brand retailers, where 100 per FDI is allowed, are to be “preferably” sourced from SMEs. For multi-brand retailers, this procurement is mandatory. They also demanded that foreign firms be allowed to put only 50 per cent of first tranche of investment in back-end infrastructure. As per existing rules, foreign retailers in multi-brand segment will have to make a minimum investment of $100 million in India, of which 50 per cent must be in the back end chain. Also, this initial mandatory $100 million investment must be new and retailers cannot acquire existing assets of Indian companies. That means any existing supply chains, including those owned by a domestic retailer that a foreign company might look to buy, will not count towards the $100 million minimum. New rules announced in the beginning of June – requiring foreign supermarkets to set up their own warehouses and stores in India – have also acted as a deterrent, as these would increase costs and hurt cash-strapped local retailers eager to partner with foreign companies. And if policy hurdles were not enough, WalMart has been marred by internal turmoil as well. WalMart India head Raj Jain quit on June 26. Neither the company nor Mr. Jain offered a reason for the departure. Earlier this year, in February, an under-construction godown for Bharti-WalMart was sealed by the government officials for allegedly violating rules. Bharti-WalMart is a joint venture between WalMart and Bharti Enterprises that operates wholesale stores in the country. They have not opened a new wholesale store in the country since October last year despite announcing plans to open eight in 2013. They have 20 such stores in India; the first one was opened in 2009. The Bharti-WalMart wholesale joint venture lost Rs. 277 crore on sales of Rs. 1880 crore in 2011, according to the most recent regulatory filing. According to WalMart sources, the retailer was unlikely to apply for its first retail store licence before March 2015. The company has said it needs a further 12 to 18 months after winning government approval to open each store, which means its first retail outlet in the country would open in 2016 at the earliest. WalMart has also been involved in lobbying activities in the US to enter the Indian market. An Indian probe into this is on.  The government had last September, in a major reform drive and signalling that it is shrugging off its policy paralysis, pushed through the FDI reform, and also relaxed norms for FDI in the aviation sector, allowing international airlines to invest in domestic peers. The government had also cleared a slew of other reform-oriented measures such as increasing FDI in some broadcasting services from 49% to 75% and disinvestment in four key profit-making public sector units (PSUs).

Related posts